TISKAŘSKÝ LIS

KONSTRUKCE TISKAŘSKÉHO LISU
Tento vynález se objevuje na Atlantském kodexu f. 995r v letech 1478 až 1482. Spolu s tímto vynálezem je také na tomto kodexu vyobrazená jednoduchá podoba madony. Není jisté, zda autorem tohoto náčrtku je sám Leonardo, protože šrafování na náčrtku bysty panny Marie směřuje zprava do leva a shora dolů, na rozdíl od běžného šrafování používaného Leonardem, které je typické pro leváka. Na druhou stranu tato jednoduchá kresba dokonale vystihuje postavu a mimiku madony, proto je možné že autorem je Leonardo. Tento náčrtek dokazuje, že Leonardo spojoval umění a vědu do jednoho směru pod označením „věda“. O kolo roku 1470 se objevují první prototypy tiskařských lisů, u kterých se Leonardo snaží o větší automatizaci a urychlení tisku, aby došlo ke snížení ceny výtisků.
Princip
Tiskařský lis je vlastně šroubový lis s portálem, přičemž samotný lis se sestává z podstavce, posuvného stolu, tiskové formy, dvou můstků na sloupech a rukojeti, která slouží k otáčení vlastního šroubu. Další součástí byla forma, kterou tvořila dřevěná deska s vyrytým vzorem (třeba jednoduchý obrázek) nebo jednotlivá písmena poskládaná do požadovaného textu. Tato forma se namočila do tiskařského inkoustu. Dále zde byl převodový mechanismus, který po zatažení za páku, otočil osovou tyčí. Tato tyč díky převodu roztočila vodorovnou kladku, na které bylo namotané lanko. Toto lanko přitáhlo vozíček s připevněným listem papíru do přesné pozice pod lis. Během otáčení osové tyče, která otočila šnekovým závitem, se vyvinul tlak na formu a došlo k přenosu vzoru na list.
Poté co obsluha pustila páku, vozík sklouzl zpátky po nakloněné desce dolů, a tím vytáhl lis zpátky do původní pozice. Toto všechno se stalo jen za jedno zatažení páky, což velice urychlilo a zjednodušilo tisk. A také bylo možno tento stoj obsluhovat v jednom.
LAURENZA, Domenico; Taddei. Leonardovy stroje — Tajemství a vynálezy z kodexů Leonarda da Vinciho. 1. vyd. Sun, 2008. ISBN 978-807-3712-303.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci