Leonardovy vynálezy » OBRNĚNÝ VŮZ

OBRNĚNÝ VŮZ

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×
obrneny_vuz_nahled

KONSTRUKCE OBRNĚNÉHO VOZU

Podobný koncept byl znám už od středověku.  Leonardo měl však zvláštní přístup, odrážel se v něm nejen obdiv, ale také pokus o vylepšení původního návrhu.  Původní návrh bojového vozu byl zakrytý „pancířem“ podobný želvímu krunýři. Avšak největší inovace byla v hybném systému. První z nich byl pro 8 člennou posádku, čtyři z nich by obsluhovalo děla a zbytek posádky by pomocí systému klik a ozubených kol zajišťoval pohyb vozu. Jelikož tento obrněný vůz dosahoval velmi vysoké hmotnosti, tak toto řešení bylo nepravděpodobné. Další možností by bylo využití tažných býků nebo krav, které by byly v útrobách tanku. Tím zase vznikl problém s velikostí volného prostoru uvnitř tanku.

 

Využití

Obrněný vůz měl fungovat především jako zastrašovací prostředek. Jak Leonardo sám cituje: „Sestrojím kryté vozy, bezpečné a nedobytné, když se dostanou mezi nepřátelské vojáky a jejich děla, nenajde se skupin, byť by byla jakkoliv velká, kterou bychom nedokázali přemoci. A za těmito vozy budou moci kráčet nedotknutelné oddíly pěchoty, jimž už nebudou stát v cestě žádné překážky“. Palebný akční rádius 360⁰ byl zajištěn rozložením děl kolem kruhového vozu. Díky této geniální myšlence, neměl tento obrněný vůz žádné slepé místo. A také se nemusel otáčet kvůli střelbě.

Konstrukce vozu

Jak vidíme na obrázku, tak vůz se skládal z dřevěného podvozku se čtyřmi mohutnými koly, která byla poháněna přes důmyslný systém převodu složeného z několika ozubených převodů a pák. Pohyb pak zajišťovala obsluha točením klik nebo alternativní možností bylo pomocí hospodářských zvířat. Kdyby vůz byl na rovině, tak by se pohyboval rychle. Ale jelikož většina bitev se odehrávala na rozblácených loukách nebo na nerovnostech, pohyb vozu byl skoro nemožný kvůli jeho extrémní hmotnosti oproti minimální pohybové energii.

Posádka vozu byla kryta pomocí mohutného dřevěného pancíře, který byl pod takovým úhlem, aby se projektily odrazily.
Vůz byl tak vysoký, že se do horní věže vystupovalo po žebříku. Z horní věže byl dobrý výhled do okolí a bylo taky možno řídit manévry a řízení.

Vývojovým následníkem tohoto vynálezu je v dnešní době tank. Nějaké vyplepšení se využívá i v dnešní době, tak například sklon pancíře, který můžeme vidět i u moderních tanků.


icon

1. Jaký byl palebný akční rádius tanku?
2. Opravdu vymyslel Leonardo tento tank?
3. Pro kolika členkou posádku byl tank určen?
4. Co se využívá dodnes z jeho vylepšení?
5. K čemu ho Leonardo chtěl používat?


ZDROJE

LAURENZA, Domenico; Taddei. Leonardovy stroje — Tajemství a vynálezy z kodexů Leonarda da Vinciho. 1. vyd. Sun, 2008. ISBN 978-807-3712-303.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci

  • admin

    super

  • webosxx

    Super

0 Flares Facebook 0 Google+ 0 0 Flares ×